poniedziałek, 20 kwietnia 2009

13.
Czytając wrześniowy "Format" kuratorka zwróciła uwagę na recenzję z wystawy pt."Lwy salonowe". Zaczęła czytać na głos.
" Lewa strona sztuki.
Poza oficjalnym nurtem sztuki dzieją sie rzeczy, jakie się filozofom nie śniły!
Wczoraj gościłem na wystawie, gdzie prym wiodły Lwy Salonowe. To nikt inny, jak grupa mężczyzn ze Lwowa, zajmująca się sztukami wszelakimi. Podczas wspólnego lewitowania, panowie, wymyślili sobie zrobienie wystawy tam, gdzie lwy salonowe czują się najlepiej- na salonach. Z tego względu jako przestrzeń ekspozycji wybrano pomieszczenia mieszkalne. Specjalnie wybrane gadżety i bibeloty tworzyły klimat odpowiedni dla dumnych i pysznych lwów.
Na ścianach, w złotych ramach patetyczne zdjęcia, stylizowane na portrety reprezentacyjne Ludwika XIV. W rolach głównych- Lwy Salonowe z głupimi minami.
Nad kominkiem gobelin wykonany na zamówienie przez Manufaktury Królewskie, projektu słynnego malarza dworskiego- Malewicza.
W sali obok- terakotowa armia lewkoni i sfinksów, służąca do gry w szachy oraz gra strategiczna:zapoluj na lwa. Jesteś pijanym myśliwym na safari i masz złapać lwa.
Jak juz złapałeś i masz dośc aktywnego udziału, za przepierzeniem jest gabinet, gdzie w ciszy i spokoju poczytasz epopeję lwowską oraz artykuły dotyczące lwiego problemu w sztuce.
Nie zabrakło i królewskiego bufetu. Lwią część stołu zajmowały produkty prosto z Lewiatana.
Jesteś syty i zadowolony- weź udział w ankiecie anonimowej, która posłuży do celów badawczych Instytutowi Psychologii.
Płeć: K/M
Wiek:..........
Poczucie humoru: jest/brak
1. Co lwy robią zimą?
a] podlewają malwy
b] kupują zlewozmywak
c]pieką królewca
d] olewają zimę, bo im nie straszna
e]inne:..............................................................................
2. Czy lwy są leworęczne?
Tak/Nie
3. Lwy używają lewarka do:
a] lwich zapasów
b] lewych interesów
c] rozpętania lewolucji
d]inne:.....................................................................................................................
Kierunek zwiedzania zawiódł mnie w końcu do sali zwierciadlanej.Tam instalacja przestrzenna, złożona z luster, w których ilustrują się i odbijają wylęgające się myśli, kiełkujące plany, niewypowiedziane pragnienia.
Ciekawy i pomocny jest cykl jednego z lwów, dotyczący sposobów poprawiania urody, a konkretnie maskowania i ukrywania zbyt dużych lwich paszczy.
Sposób 1- dla wyrównania proporcji noś gęstą grzywę,
sposób 2- maluj usta jasnymi barwami,
sposób 3 - zapuść brodę i wąsy,
sposób 4- nie jedz zbyt dużych sztuk mięsa.
Disco in an elevator- to projekt budzacy duży entuzjazm wśród przybyłych, zwłaszcza tych lubiących potańczyć.
Sprawdził się również pomysł z kostiumem fotela empire z lwimi łapami. Zdjęcia z tej akcji zamieszczono na blogu:www.lwy-salonowe.blogspot.com
Wystawę dopełnia i dodaje jej nieco czrnego humoru historia w obrazkach, zatytułowana szumnie: Co gryzie lwa salonowego, czyli absurdy bycia lwem, historia szlachecka z 1811 i 1812 r., w 23 odsłonach, przez Małego Lwa przedstawiona.
Taka wystawa to nie przelewki. Lew jest dziki, lew zawsze zwycięża. Król. Dumny i władczy. Lew Tołstoj.Ważny. Nie to co jakaś kura, co się tylko na rosół nadaje, a nie z niej sztukę robić.
Krytyk
-Ja ci jeszcze pokażę -skomentowała kuratorka po rosyjsku i odłożyła gazetę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz